Ulsters 2019 Optimist Championships - Main Fleet

SSC 25-26 May 2019

Results are provisional as of 11:28 on May 26, 2019

Junior Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 38, Scoring system: Appendix A
Place Country Sail No Helm Club HelmSex HelmAgeGroup Division Rating Fleet R1 R2 R3 Net
1st IRL 1526 Seth Walker RStGYC M 12 Junior Silver Main 3 1 6 10
2nd IRL 1558 William Walsh TBSC/MYC/HYC M 12 Junior Gold Main 2 4 4 10
3rd IRL 1585 Emily Conan RStGYC F 12 Junior Gold Main 4 8 1 13
4th IRL 1630 Krzysztof Ciborowski RStGYC M 12 Junior Silver Main 12 2 3 17
5th IRL 1588 Caoilinn McDonnell NYC F 11 Junior Silver Main 1 5 14 20
6th IRL 1579 Cillian Twomey HYC M 12 Junior Gold Main 11 3 7 21
7th IRL 1490 Ava Ennis NYC/RIYC F 12 Junior Silver Main 6 6 12 24
8th IRL 1453 Oisin Kelly SDC / HYC M 12 Junior Gold Main 9 15 5 29
9th IRL 1530 Ellen Bruen RCYC/MBSC F 13 Junior Silver Main 8 9 15 32
10th IRL 1625 Glenda Gallagher MYC F 12 Junior Silver Main 10 12 10 32
11th IRL 1 Sienna Wright HYC F 11 Junior Silver Main 7 7 19 33
12th IRL 1601 Ciara McMahon HYC F 12 Junior Silver Main 5 20 9 34
13th IRL 1554 Harvey Matthews KYC/RCYC M 11 Junior Silver Main 17 11 11 39
14th IRL 1509 Rian Collins RCYC M 12 Junior Gold Main 15 17 8 40
15th IRL 1566 Oisín Pierse RCYC/TBSC M 12 Junior Silver Main 14 10 18 42
16th IRL 1556 Des Turvey HYC M 11 Junior Gold Main 13 39 DSQ 2 54
17th IRL 1403 Elliot Tomkin Beddy HYC M 12 Junior Silver Main 20 21 13 54
18th IRL 1506 Brian Carroll RIYC M 12 Junior Silver Main 29 13 17 59
19th IRL 1477 Ethan Hunt Other M 11 Junior Silver Main 25 14 20 59
20th IRL 1441 Ben Keane RIYC M 12 Junior Silver Main 24 19 16 59
21st IRL 1429 Shane Collins RCYC M 11 Junior Silver Main 18 18 26 62
22nd IRL 1467 Andrew O'Neill RCYC M 10 Junior Silver Main 21 24 21 66
23rd IRL 1408 Patrick Foley RStGYC M 11 Junior Silver Main 19 27 24 70
24th IRL 1507 Thea Daly RStGYC F 12 Junior Silver Main 32 16 23 71
25th IRL 1624 Sean Cronin MYC M 12 Junior Silver Main 16 23 33 72
26th IRL 1549 Adelaide Jullo NYC F 12 Junior Silver Main 26 25 22 73
27th IRL 906 James Hall NYC M 11 Junior Silver Main 27 22 29 78
28th IRL 1519 Emily Cantwell RStGYC F 12 Junior Silver Main 30 28 25 83
29th IRL 1520 Ciara O'Sullivan NYC F 12 Junior Silver Main 22 26 39 BFD 87
30th IRL 1500 Emma Hanna RStGYC F 11 Junior Silver Main 28 34 27 89
31st IRL 1550 Daire O'Neill HYC M 12 Junior Silver Main 23 29 39 DNS 91
32nd IRL 315 Lizzie Hall NYC F 11 Junior Silver Main 36 30 28 94
33rd IRL 1553 Niamh Connell SSC F 10 Junior Silver Main 33 31 32 96
34th IRL 1308 Hannah Walsh TBSC/MYC F 11 Junior Silver Main 37 35 30 102
35th IRL 1419 Grace Gavin NYC F 12 Junior Silver Main 31 32 39 DNS 102
36th IRL 1616 Matt Mapplebeck KYC M 10 Junior Silver Main 35 39 BFD 31 105
37th IRL 1098 Sive Connell SSC F 12 Junior Silver Main 34 33 39 DNS 106
38th IRL 1459 Caoimhe Corkery KYC F 11 Junior Silver Main 39 DNS 39 DNS 39 DNS 117

Click on column header in results table to sort by column.

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.3 39
DNSCame to the start area but did not start 39
DSQDisqualification 39



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com